
Viikon asu: collegehousut
Kaupallinen yhteistyökumppani: R-CollectionPukeuduin viikon ajan R-Collectionin collegehousuihin.
Tänä syksynä olen panostanut mukavuuteen ja sen kunniaksi lainasin R-Collectionin syysmallistosta viikon asut ja yhdistin harmaat college-housut niistä jokaiseen. Collegehousista löytyy useaa eri istuvuutta, tässä jutussa mukana väljät suorat ja istuvammat savunharmaan värisinä.
Jotta myös te voisitte juhlia mukavaa, unisex- ja eettisesti kestävää pukeutumista, antaa R-Collection kaikista normaalihintaisista vaatteistaan 20% alennuksen koodilla KIRSIKKA20 3.11. asti! Jee! Toimii myymälöissä ja verkossa.
Collegehousut ja neuleet
Jos collegehousujen ja neuleen kanssa pukee maiharit ei asu (mun mielestä) näytä yhtään kotivaatteelta, vaan on erittäin rentocoolcasual.
Merinovillainen neule on mukava alusta myös kuolaavalle vauvalle, sillä siitä ei irtoa nukkaa vauvan suuhun ja merino ei tunnu päällä märältä, vaikka joku siihen vähän kuolaisikin. (My glamorous life.) Merinoneule toimii hyvin myös jos kantaa vauvaa liinassa tai repussa, sillä se ei hiosta ja hengittää hyvin.
Neuleissa ja monissa muissakin R-Collectionin vaatteissa ilahduttaa niiden unisexiys. Esimerkiksi nämä neuleet sopivat sekä minulle että miehelleni. Tuntuu kivalta ajatukselta jakaa vaatteita myös kotona.
Kuvissa tämä neule hunajan värisenä ja savunharmaana.














Flanellipaidat
Flanellipaidat ovat parhautta, R-Collectionin malli on nimeltään Miina. Kangas on puuvillaa ja pumpulisen pehmeää ja paksuhkoa. Kankaassa tuntuu olevan joku pehmeä vanumainen pinta, ah se on tosi ihana.
Miina on ehkä koko mallistosta oma suosikki vaatekappaleeni. Valitsen aina itselleni reilun koon ja lunastin näistä itselleni vihreäruudullisen mallin koossa L.
Inspiroiduin tästä Totemen ideasta pukea flanellipaidan alle musta poolo. R-collectionin poolo on merinovillaa.



Takkitemppu
Syksyssä ehkä parasta on pukeutumisen kannalta se, että voi kaivaa esille villakangastakit. Ja villakangastakeissa parasta on se, että niiden alle voi pukea melkein mitä vaan ja näyttää skarpilta, jos takki on hyvin huollettu.
Myös verkkariasu nousee uusiin ulottuvuuksiin hyvin istuvan takin kanssa. Tänä syksynä yksi luottounivormuistani on ollut maiharit + verkkarit + siisti takki. Vähän kuin piparit ja homejuusto: kuulostaa oudolta, mutta toimii.


Villaherkut
Tämä villahuivi ei oikeastaan liity collegehousihin mitenkään, mutta se on niin ihanan tiivistä neulosta, että halusin nostaa sen tähän juttuun joka tapauksessa. Mulla on jo monta huivia, enkä oikein tarvitse uutta, mutta se melkein harmittaa, kun tykkäsin tästä niin paljon. Huivi on tarpeeksi iso, mutta ei niskatuki-tyylinen jättiläinen. Tosi ihana.
Toinen bonus-suositus syksyyn ja talveen ovat nämä ohuet villasukat! Ne ovat tarpeeksi ohuet mahtuakseen helposti maihareihin tai tennareiden sisään ja pitävät jalat lämpiminä ja kuivina. Nämä ovat myös ihan täydellinen lahja kenelle vaan, ylellinen, mutta arkinen käyttöjuttu! Sukat on valmistettu Suomessa.
-
-
Kirsikka Simberg
Haha, no on! Korjasin! Huppu on Arketilta!
-
Eveliina29
<3
-
-
Sanna
Tuleeko polvipussit?
Nanson vastaavat ovat olleet tästä syystä iso pettymys.-
Kirsikka Simberg
Luulen, että sellaisia joihin ei tuu, ei ole olemassa, vaan kaikkiin vähän tulee, kun niitä käyttää pitkään. Mutta, jos kangas on muuten napakkaa ja ei löröä, se ei musta haittaa, vaan mä ainakin käytän omiani polvipusseillakin. Pesu ja silitys auttaa tilapäisesti, ettei mee ihan nuhjuisiksi. Mutta just maihareiden ja muiden ei lörppö-vaatteiden kanssa oon ite oppinut elämään pikku pussituksen kanssa. 🙂
-
-
SK
Moikka! En saa koodia toimimaan verkkokaupassa 🙁
-
Kirsikka Simberg
Hmm! Joku muu, joka laittoi viestiä sai, kokeile vielä uudestaan tai laita viestiä R-collectionille suoraan asiasta? Toiv onnaa!
-
-
Inka
Voi eeeeih harmi kun huomasin postauksen vasta nyt ja koodi ei enää voimassa 🙁 Mutta kivoja verskoja ja taidan mennä silti nettisivuille surffaamaan
-
Petra
Hei! Eksyin lukeen tätä postausta vasta nyt kun harkitsen hankkivani nuo kapeat collarit itselleni 🙂 Saako kysyä, mitä kokoa nämä sinulla päällä olevat on tai onko housut sitä kokoa, jota yleensö käytät collareissa tai muissa housuissa?
-
Kirsikka Simberg
Moikka! Mulla oli normikokoa joo, mikä on yleensä S tai 36! 🙂
-

More to read

Wanted: Hotellihuoneiden hyvä sleep-mojo
Kirsikka Simberg
Miksi hotellihuoneissa saa niin hyvin unta? Viisi tapaa siirtää hotelli makkariin.

Puutarhurin maailma
Kirsikka Simberg
Puutarhaharrastus on niin paljon muutakin kuin kitkemistä ja haravointia.
Hyvältä näyttää!! Onko noi vikat housut kuitenki ne istuvammat? Ja mistä toi ihana villahuppu?? 😍