
Ihonhoidon uusin trendi: ok-iho
Upea iho on taas yksi osa-alue, jossa nainen voi epäonnistua.
Ihonhoito on kyllästyttänyt minua viime aikoina. En nyt puhu jokapäiväisestä kasvojen pesusta ja rasvaamisesta, vaan valloillaan olevasta ihonhoitotrendistä ja siitä, mitä sillä tavoitellaan. Täydellistä, virheetöntä, hehkuvaa naamaa.
Kauneusmaailmassa on viime vuosina puhuttu paljon enemmän ihonhoidosta kuin meikeistä. Tämä saattaa olla vastareaktio paksulle Kardashian-pakkelille. Meikki ei saisi näkyä ja life goals on niin hyvä iho, ettei meikkiä edes tarvitse.
Mutta minkälainen on tämä iho, joka ei tarvitse meikkiä? Sillä ei valitettavasti viitata tavallisen, välillä vähän väsyneen, naisen naamaan. Se on mainoskuvissa näkyvä yliluonnollisen hehkuva ja pinkeä iho. Tämä ärsyttää, sillä se, mitä ihonhoidolla nyt tavoittelemme, ei oikeastaan edes ole olemassa.
Emme ikinä saa sitä kiinni, ja siksi jatkamme sen tavoittelua sen sijaan, että tyytyisimme siihen, mitä meillä jo on.
Tai ainakin minä jatkan. Minulla on geenien ja ehkäpä minulle sopivan simppelin ihonhoitorutiinin ansiosta ihan kiva iho, mutta huomaan silti jatkuvasti etsiväni tuotteita ja ihmeellisiä raaka-aineita, jotka tekisivät siitä entistä upeamman. Etsin purkkia, jonka ansiosta heräisin aamulla ja näyttäisin samalta kuin ammattimeikkaajan meikkaama 18-vuotias supermalli. Tiedän, realistiset tavoitteet.
“Täydellisen” ihon metsästys ärsyttää myös sen takia, ettei se ole kaikille mahdollinen. Ihon kunto riippuu paljolti geeneistä ja elämäntavoista ja osalle ihmisistä se supermalli-iho ei ikinä tule tapahtumaan.
Monen elämään kuuluu myös valitettavasti lyhyitä yöunia, stressiä ja ei-niin-ravitsevaa-ruokaa. Ja ihania epäterveellisiä asioita, kuten herkkuja ja viiniä. Kaikki vaikuttavat ihoon.
Täydellisen ihon tavoittelijan pitäisi siis myös saada elämänsä täydelliseen balanssiin, ja sehän se vasta helposti käy. Not. Upeasta ihosta tulee taas yksi osa-alue, jossa nainen voi epäonnistua.
Tämän takia innostun itse juuri nyt enemmän meikeistä. Meikkaaminen tuntuu minusta ihonhoitoa demokraattisemmalta puuhalta. Kaikilla on mahdollisuus leikkiä taiteilijaa ja maalata/muokata naamansa miten haluavat.
Aistin myös, että vahvat meikit ovat palaamassa muotiin ryminällä: catwalkeilla on nähty paljon statement-luomiväriä (maalaa koko luomi yhdellä värillä, kuten pinkillä), tummaa huulipunaa ja värillistä ripsaria. Tämän meikkityylin tarkoitus ei ole tehdä kantajastaan perinteisesti kaunista – se tuntuu pikemminkin iloiselta keskisormen näytöltä vallitsevia kauneusihanteita vastaan. Meikkien Man Repeller -estetiikkaa!






Tätä kaikkea pohdittuani olen päättänyt, ettei täydellinen iho ole tavoittelemisen arvoinen. Minulle riittää ok-iho. Rasvaan ja hoidan jatkossakin ilolla ihoani, mutten vaadi kosmetiikalta mahdottomia. Ihonhoidosta tuli taas heti hauskempaa.
Kävin jonkin aikaa sitten Frantsilan uuden The Garden Trilogy -sarjan lanseerauksessa. Yritys suhtautuu kauneudenhoitoon ajankohtaisella kokonaisvaltaisella tavalla: uuteen sarjaan kuulu öljyseerumin lisäksi suun kautta nautittava yrttiuute, joka poistaa stressiä, ja parfyymiöljy, jossa on käytetty mieltä tasapainottavia eteerisiä öljyjä. Kauneus on myös hyvää oloa ja onnellisuutta, ja sitä ei saavuteta ainoastaan ulkokuorta huoltamalla. Pitää huoltaa myös mieltä. (Kiinnostuitko? Lue kattava raportti kolmikosta Katja Kokon blogista).
Merkin perustaja Virpi Raipala-Cormier esitteli meille öljyseerumia ja ilahduin kovasti hänen sanoistaan:
”Seerumi tekee sun ihosta loistavan. En tarkoita, että se olis supermallin iho, ei sellaiselta tarvitse näyttää. Mutta se antaa sulle tunteen, että sä loistat.”
Mikä raikas ajatus! Tuotteen ei tarvitse luvata sinulle täydellistä, tasaisen väristä ihoa ilman juonteita tai photoshop-effektiä. Lupaukseksi riittää, että tuote hoitaa ja kosteuttaa ihoa ja saa sinut tuntemaan itsesi kauniiksi. Back to basics, niin sanotusti.
Frantsilalla tiedetään, että hehkuva olemus kumpuaa korvien välistä. Mitä jos nyt vain päättäisit, että olet hehkuva ja kaunis juuri sellaisena kuin olen? Päättäisit, että juuri nyt on hyvä, eikä mitään tarvitse parannella? Ping! Sinulla on täydellinen iho.
-
-
Mia Frilander
Kiitos 🙂 x
-
-
K
Itkettävän ihana ja helpottava kirjoitus. Mun geenilotottu ihoni ei ikinä tule olemaan täydellinen tai akneton, mutta täydellistä ihoa olen silti jahdannut viimeiset 13-vuotta. Ei ole näkynyt. Mua on ärsyttänyt ihan suunnattomasti muiden vinkit ihoni hyväksymisestä ja purkkien syynääminen ja vielä paremman tuotteen etsiminen kuulostaa tutulta. Meikillä ihoni kuitenkin on just ihan ok. Entä jos se riittäis? Entä jos antaisi itselleen ”luvan” meikata useamminkin, jos silloin vaikka läjikaupassa käynti olisi mukavampaa? Olen omaksunut sen väitteen tiukasti, että niin itsevarma kuuluu olla, että meikittä voi mennä ruokaostoksille etc. Entä jos olisi vähän enemmän itsensä puolella ja siten itseään kohtaan lempeämpi?
-
Mia Frilander
Oon tosi onnellinen, jos tämä kirjoitus toi helpotusta! Anna vaan itsellesi lupa meikata niin paljon kuin tekee mieli, jos silloin on hyvä fiilis. Me eletään yhteiskunnassa, jossa ulkonäöllä valitettavasti on väliä, ja vaikka tätä p*askaa vastaan haluais taistella ja just ajatella, et pitäis pystyä kulkemaan kaupungilla ilman meikkiä, niin ei pidä aina vaatia itseltään liikoja. Usein niillä, jotka puhuu meikittömyyden ja ”luonnollisen” ulkonäön puolesta, on ihan ok iho, eikä sen suhteen mitään komplekseja, joten silloin aika paljon helpompaa kulkea kaduilla ilman meikkiä ja ns. taistella kauneusihanteita vastaan.
Ja oon varma, että oot upea ilman meikkiäkin. <3
-
-
Amanda
Yes yes yes! Kiitos! Du satte ord på vad jag redan länge tänkt.
-
Mia Frilander
Kiva att höra 😀
-
-
Petra
Oi miten ihanan armollisia ajatuksia. Just näin!
-
Mia Frilander
Lisää armollisuutta maailmaan!
-
-
Purrr
Mä käytin yhdessä vaiheessa luonnonkosmetiikkaan hirvittävän määrän rahaa ja energiaa. Luin Katja Kokon kirjoituksia kuin raamattua ja hankin purkkia purkin perään.
Kunnes päätin viime marraskuussa kokeilla otsonoitua oliiviöljyä Ruohonjuuren kosmetologin suosituksesta(olin ostamassa liikkeestä ihan muuta näpoylöihini) ja pim! Se toimi. Olen kohta vuoden käyttänyt pelkästään sitä(noh, pesen kyllä meikin edullisella öljyputsarilla ja käytän kasvovettä), mutta muuta en. Ja tää pullo maksaa n.20€ ja kestää puolisen vuotta. Oon varma, että tästä tuotteesta ei hiiskuta sen enenpää, koska mitä muuta kukaan enää ostaiskaan?
Mulla siis lähti kaikki näppylät ja ihon väri tasoittui, saan kehuja kuinka hyvältä mun iho näyttää. Ainoo miinus on sen oliiviöljyn tuoksu, mutta siihenkin oon jo tottunut. En palaa vanhaan purkkisirkukseen.
-
Mia Frilander
Tosi mielenkiintoista! Oon kuullut tosta paljon hyvää – on ehkä pakko kokeilla 🙂
-
Purrr
Kokeile ja tee siitä juttu! 🙂
-
-
amanda
akne-ihoisena on kyllä huojentavaa lukea että ok-iho nousisi suurempaan suosioon! On pitäny nyt murrosiän jälkeen vaa tottua siihen että iholla on niitä hyviä ja huonoja päiviä ja suurinosa on siltä väliltä, eikä sitä korjaa joku 59 euron ihme kräämi
-
Mia Frilander
Uskon vahvasti tähän trendiin 🙂 ja kokonaisvaltaisempaan ajatukseen kauneudenhoidosta, eli ruokavalion ja elämäntapojen vaikutukseen (= kallis kreemi ei auta, jos voit huonosti), sekä siihen iänikuiseen lässytykseen, että kauniisti itselleen ja muille puhuvat ihmiset ovat kauniita. Klisee, mutta totta.
-

More to read

Univormussa
Kirsikka Simberg
Onkohan miehillä vaatekriisejä? Vaatekriisi on yliampuva termi, mutta ystäväpiirissäni tuttu kaikille.
Ihana,järkevä kirjoitus.