
Maailman paras tiskiharja
Se on tietenkin japanilainen.
Olen saattanut löytää maailman ekologisimman ja täydellisimmän tiskiharjan. Ostin kaksi vuotta sitten Japanista perinteisen tawashi-nimisen juures-/tiskiharjan. Tiskaan edelleen samalla harjalla, eikä se ole mennyt miksikään.
En ole kamalan bakteerikammoinen, mutta vuoden käytön jälkeen tiskiharjan hygieniataso alkoi mietityttää, joten käytin sen kiehuvassa vedessä ja jatkoin käyttöä. Pesen harjalla ihan kaiken: valurautaisista paistinpannuista ohuisiin viinilaseihin.
Harja on tehty palmun kuiduista ja veikkaan, että se kestää käytössäni ainakin seuraavat pari vuotta. 10/10 pistettä.
Ja ai niin, mitä parasta: sinun ei ole pakko matkustaa Japaniin eko-harjan hankkiaksesi. Helsingin Pursimiehenkadulla sijaitseva Common-liike myy harjoja 6 euron hintaan. Juuri nyt ne olivat loppu, mutta lisää on tulossa! Ja voit tietenkin myös tilata ihmeharjan itsellesi Amazonista.

-
-
nimetön
Hyvä vinkki, mutta kuinka ekologista on siinä vaiheessa, kun harja lennätetään toiselta puolelta maapalloa? No eihän se kone pelkkää yksittäistä harjaa kuljeta, mutta yleisesti ottaen tavaraa tilataan niin paljon että monet lentokoneet kuljettavat pelkästään tuollaista pikkusälää ympäri palloa.
-
Anne
Kyllähän ne tavalliset muoviharjatkin jostain kuljetetaan toisaalta. Ja tää tulee maatumaan alle parissasadassa vuodesta mikä painaa vaakakupissa aika paljon ainakin mulla! Tää oli tosi hyvä vinkki Mia, kiitos!
-

More to read

Mitä opin zero waste -kuukauden aikana?
Mia Frilander
Zero waste on elämäntapa, johon liittyy myös minimalismi ja sen ajatuksen sisäistäminen, että sinulla on jo kaikki, mitä tarvitset.

Winter whites
Kirsikka Simberg
Näin kylmillä säillä tuntuu mahdottomalta pukeutua ihanasti, paitsi jos on kokoajan visusti siätoiloissa. Siksi näytänkin kokoajan toppatakkiin käärityltä nakilta.
Aaaaaah perfection!!! Oon etsinyt ekologista tiskiharjaa mutta parhaat on puisia vaihtoharjapäädyllä ja haluisin kuitenkin jotain next levelimpää, tää on täydellinen! Kiitos!